מעתה בישראל: מחשב הנשלט ע"י אישוני העיניים
בשורה לחולי ניוון שרירים ומשותקים: מחשב הנשלט באמצעות אישוני העיניים הגיע לישראל. הצרה: מחירו האסטרונומי - 65 אלף שקלים

פיתוח חדשני עתיד לחולל מהפיכה בחייהם של משותקים וחולי ניוון שרירים שאינם מסוגלים להניע את הידיים: מחשב חדש הנשלט על ידי תנועות אישוני העיניים הגיע לישראל, ומאפשר לכתוב במחשב באופן מלא ולתקשר עם הסביבה מבלי לזוז. אלא שאליה וקוץ בה: מחירו האסטרונומי ימנע מרובם לזכות בו.

המחשב אותו החלה לשווק חברת דגש נקרא "טובי". הוא עובד על עקרון של זיהוי האישון באמצעות קרן אינפרא אדום ותרגום של תזוזות האישון להנעת הסמן, בדומה לפעולת העכבר במחשבים הרגילים. בעבר היו מערכות אלו מיועדות בעיקר לחולי ניוון השרירים איי.אל.אס, היום המחשב החדש הוא פתרון גם למשתמשים פגועי עמוד שדרה, שיתוק מוחין או כל מגבלה אשר מונעת הפעלת עכבר באופן סטנדרטי לדוגמא טרשת נפוצה.

למחשב החדש מספר יתרונות משמעותיים על פני פתרונות אחרים הנשלטים באמצעות ראש או מבט. העיקרי שבהם הוא היכולת לנטרל את תנועות הראש של המשתמש. תכונה זו מבטלת את דרישת המערכות הקיימות לקבע או לייצב את הראש אצל משתמשים שאינם משותקים באופן מלא ובעלי יכולת להזיז את ראשם. יתרון נוסף הוא בעובדה כי המערכת אינה דורשת כיול מחודש בכל שימוש ולכן נמנעת אי הנוחות והזמן הכרוכים בכך. ניתן להגדיר מראש את שמות המשתמשים והמערכת תדע לזהותם ולהתאים את עצמה לכל אחד מהם.

 

קישור לכתבה באתר Ynet


מערכות מקבילות דורשות התקנת פנסים ומצלמה חיצוניים למחשב, עובדה המקשה על הנגשתם והניידות עימן. "טובי" היא מערכת הכוללת מחשב, התקן מיקוד מבט ומסך מגע אליהם מחובר כבל מתח אחד או סוללה חיצונית בלבד. ה"טובי" מתאים לניוד על כסא גלגלים. המערכת נראית כמסך 15 אינץ', מה שיאפשר לילדים עם צרכים מיוחדים המשולבים בבתי ספר לשאת את המערכת עימם.


מחירה העולמי של מערכת "טובי" הוא 65 אלף שקל. חברת דגש נמצאת בקשר עם מספר גופים כדי לבחון אפשרויות להשאיל את המחשבים למשתמשים הזקוקים להם ואינם יכולים לרכוש אותם.  
פורסם לראשונה 17/02/2009 00:40


Tobii P10, Tobii Mini