גלי צה"ל און-ליין

עדכון אחרון: 07:30 , 02/03/2011

מחשב מופעל באמצעות העיניים

אמנם עדיין אי אפשר להפעיל מכשירי טכנולוגיה בעזרת מחשבות, אבל שליטה חלקית תתאפשר בכל זאת בקרוב באמצעות מבט: הפיתוח, שנולד בשבדיה, נמצא כרגע בגרסה ראשונית, ומחליף את השימוש בעכבר רק בחלק מן הפעולות. "הטכנולוגיה החדשה תהפוך את השימוש במחשב ליעיל ומהיר הרבה יותר", הבטיחו בחברה השבדית
פיתוח חדש יאפשר שליטה חלקית במחשב הנייד באמצעות העיניים. חברת הסטארט אפ השבדית טובי (Tobii) וחברה המחשבים לנובו (Lenovo) שיתפו פעולה במטרה לפתח מחשב שיגיב לתנועות העיניים, כשדרוג ללחיצות עכבר. הטכנולוגיה החדשה תאפשר להציג מידע מפורט על אייקון ספציפי באמצעות מבט מרוכז במיקומו על צג המחשב, ואף תמרכז ותגדיל את קנה המידה של מפות ותמונות בהם המשתמש יביט.

"הדבר יהפוך את השימוש בלפטופ ליעיל יותר", מסבירה ברברה ברסלי, מנהלת בכירה בחברת טובי, "מדוע להשתמש בעכבר כשאפשר פשוט להביט לעבר המקום אליו אתה מעוניין שהסמן יגיע? בעת השימוש במחשב משתמשים בחוש הראייה - ואין סיבה להתאמץ יותר. השימוש במחשב אכן ייעשה נוח יותר, בהתחשב בכך שגלגלת העמוד תושפע מכך שתתקדם בקריאת הטקסט".

לדף מחשבים הפועלים באמצעות מיקוד מבט לחץ

 

עם זאת, ברסלי מציינת כי השימוש בעיניים לא יוכל להחליף לגמרי פעילות של עכבר, משום שבמקרה
כזה, כל מבט חטוף ישפיע על פעילות המחשב - דבר שעלול להפריע לשימוש. בינתיים השדרוג יתמקד בקריאת מבטים לביצוע פקודות שונות, ואף בעתיד צופים כי יוכלו להרחיב את מגוון האפשרויות באמצעות מעקב אחר מספר המצמוצים ותדירותם.

הפיתוח אינו ראשוני לסוגו בתחום הטכנולוגיה. מעקב אחר תנועות עיניים נעשה שימושי בתוכנות נוספות - מסכי תלת-מימד משתמשים בתנועות העיניים כדי לאחד את התמונה התלת-מימדית ללא צורך במשקפיים מיוחדות. טכנולוגיה זו גם עשויה להציל חיים - היא תתריע מפני עיניים מנומנמות מדי של נהגים.

כיום הפיתוח נמצא בגרסת השקה חלקית, ורק 20 מחשבים ניידים מתקדמים אלו יוצרו על ידי החברות. החיישנים הוסיפו נפח משמעותי לעיצובו של הלפטופ, דבר שלא תואם את מטרת הנוחות שלרוב מוצבת בראש סדר העדיפויות בעיצוב המחשב הנייד. לדברי החברה, הקהל יוכל לרכוש את הפיתוח בחנויות רק בעוד מספר שנים, לאחר מספר שיפורים ולאחר שיימצאו משקיעים למיזם.

לצפייה בקישור לכתבה ברשת לחץ
הערת עורכת אתר דגש: חברת דגש טכנולוגיה מסייעת מייצגת את Tobii